Porady baristy

Idealna créma

Odpowiednio przygotowana créma to uczta dla oczu, która subiektywnie podnosi także smak napoju, ponieważ wygląd ma znaczenie dla przyjemności picia. Ale jak powstaje doskonała créma? Ważną rolę odgrywa tutaj ziarno. Do uzyskania stałej i lekkiej konsystencji crémy niezbędna jest jak najmniejsza zawartość oleju. Dlatego wiele mieszanek espresso często zawiera pewną ilość ziaren robusty, gdyż mają one w sobie mniej oleju kawowego niż ziarna arabiki. Warto wiedzieć, że do dłuższego utrzymania stałej konsystencji crémy przyczyniają się dobrze wyczyszczone i odtłuszczone filiżanki. 

Perfekcyjnie spienione mleko

Oprócz przyrządzania idealnej crémy, do największych sekretów doskonałego baristy należy odpowiednie spienianie mleka. W tym przypadku kluczową rolę odgrywają trzy zmienne:

Skład mleka

Pełne mleko o dużej zawartości tłuszczu i białka idealnie nadaje się na lekką, kremową piankę. Ci, którzy lubią piankę stałą i zwartą, sięgają chętniej po mleko odtłuszczone.

Temperatura mleka

Bardzo ważna jest granica: 60°C. Powyżej tej temperatury rozpadają się struktury białkowe mleka, podobnie jak i piana. Zasadniczo warto zapamiętać, aby spieniać wysokotłuszczowe mleko w letnich temperaturach, a mleko chude po schłodzeniu. W ten sposób mleko wchłonie jak największą ilość powietrza.

Dobry spieniacz

Pianę można wytworzyć za pomocą różnych urządzeń. Prawdziwy barista używa trzepaczki lub alternatywnie dyszy parowej ekspresu kolbowego. Do użytku domowego lub biurowego nadają się spieniacze, wbudowane w automatyczne ekspresy, które umożliwiają bardzo szybkie i łatwe spienienie mleka.

Sekret mlecznej pianki


Zostań kawowym artystą - na naszym kanale YouTube znajdziesz filmy na temat kawy i latte art. Możesz również przesłać nam na Facebooku swoje arcydzieła. Jesteśmy ciekawi, jak wyglądają. Życzymy dobrej zabawy!

Rola wody

Duży wpływ na smak kawy ma twardość wody, czyli stopień jej mineralizacji. Twarda woda zawiera wiele minerałów, które z jednej strony zmieniają smak kawy, a z drugiej - osadzają się w ekspresie. Jeśli zatem mieszkasz w okolicy z twardą wodą, zalecamy stosowanie filtrów do wody – na przykład naszego filtra do wody CLARIS. Kawa smakuje wówczas doskonale, a optymalna jakość wody wpływa na niezawodne działanie ekspresu. 

Uwolnij aromat

Stopień zmielenia odgrywa istotną rolę niezależnie od tego, czy chodzi o ekspres kolbowy, kawiarkę, prasę francuską czy w pełni automatyczny ekspres. Niestety, nie ma tutaj standardowego rozwiązania. W idealnej sytuacji najlepiej spróbować samemu korygować stopnień zmielenia do momentu, aż kawa osiągnie odpowiedni dla Ciebie smak. Jeśli kawa jest wodnista i kwaśna, zmiel ją drobniej. Jeśli natomiast smakuje mocno z goryczką, należy zmielić ją grubiej. Ogólna zasada głosi, że im dłużej kawa pozostaje w kontakcie z wodą i im większa jej powierzchnia ma z nią styczność (drobne zmielenie), tym będzie mocniejsza. Wszystkie automatyczne ekspresy Nivona umożliwiają łatwą regulację stopnia mielenia ziaren.

coffee
ZNAJDŹ MOJEGO
DYSTRYBUTORA NIVONA